Up

Zajcevův memoriál zima 2020

Desátý zimní Memoriál Vasilije Zajceva opět za jarního počasí

 1.února 2020

V sobotu 1. února 2020 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 10. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva". Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána za teploty 10°C, tedy stejně jako před rokem bez sněhu.

Slavnostního nástupu se zúčastnilo téměř čtyřicet střelců, rozhodčích, organizátorů a rodinných příslušníků. Soutěž byla připravena ve spolupráci s Klubem českého pohraničí.

Desátý ročník soutěže připomenul 77. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako asi nejslavnější a nejznámější odstřelovač v dějinách válek.

Memoriál potřetí připomíná také Aliju Moldagulovu, statečnou dceru Kazachstánu. Na jejím kontě bylo 78 nepřátelských vojáků, když padla v boji 14. 1. 1944 ve věku osmnáct let. Posmrtně byla vyznamenána Zlatou hvězdou Hrdiny Sovětského svazu. Cenu věčné paměti Aliji Moldagulovy nejlépe střílející dívce do 18 let - knihu o sovětských odstřelovačkách ve Velké vlastenecké válce a pravou kazašskou čokoládu - věnovalo velvyslanectví Republiky Kazachstán v ČR.

Vzhledem k absenci dětí byla vypuštěna vzduchovková kategorie, junioři se utkali v kategorii malorážek. V kategorii velkorážní puška se objevilo několik modelů, vedle samonabíjecích SVD Dragunov, klonů české útočné pušky Sa58 a pušek Heckler-Koch také různé verze AR-15, které se ukázaly pro tuto soutěž jako nejvhodnější. Střílelo se na terče, jejichž podoba byla již tradičně "odtajněna" při úvodním nástupu, opět nechyběly kývající se a běžící terče.

Titul obhájil Jiří Tydlačka. Od sponzora MODEX-SPORT získal zajímavou prémii - poukaz na týdenní pobyt v Chorvatsku, konzul mu předal dar velvyslance Ruské federace v ČR pana Alexandra Změjevského - pravou ruskou kremelskou vodku. KČP vítězům věnoval zajímavé knihy, poháry a medaile.

 Fotky z Memoriálu Vasilije Zajceva 2020 - zima

Výsledky:

Malorážní puška:
1. Witoszová Nikola 104 body
2. Ryška Filip 61 bodů
3. Huvarová Jana 58 bodů

Velkorážní puška:
1. Tydlačka Jiří 161 bodů
2. Kuś Petr 153 bodů
3. Bednář Martin 152 bodů

Cenu Věčné paměti Aliji Moldagulovy získala Nikola Witoszová.

 

 

 

 

 
 
Powered by Phoca Download